XVII Powiatowe Święto Ziemniaka w Brzustowie
W sobotę, 21 września 2024 roku, w Brzustowie odbyło się XVII Powiatowe Święto Ziemniaka. Impreza jest organizowana przez Gminę Inowłódz i Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim. Spotkanie poprowadzili Julia Niemiec i Jakub Chudy. Bogdan Kącki – Burmistrz Inowłodza powitał zaproszonych gości, wśród których byli też przedstawiciele władz samorządowych powiatu tomaszowskiego: Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Włodzimierz Justyna – Wicestarosta Powiatu, Jarosław Feliński – Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Tomaszowskiego, Lidia Jackow i Kazimierz Mordaka – radni Rady Powiatu Tomaszowskiego.
Podczas tego święta co roku organizowany jest konkurs na najoryginalniejszą reklamę ziemniaka. Udział w konkursie w tym roku wzięło osiem zespołów z gmin należących do powiatu tomaszowskiego:
KGM Dzierlatki z PCAS-u w Tomaszowie Mazowieckim,
KGW Stokrotki z Sangrodza, gmina Ujazd,
KGW Mierznianki z Mierzna w gminie Budziszewice,
KGW Lesisko z gminy Żelechlinek,
KGW Wolanki z Tarnowskiej Woli z gminy Lubochnia,
KGW Tradycja i My z gminy Czerniewice,
KGW Popielawy z gminy Rokiciny,
KGW Łagiewniki, Kwiatkówka i Świńsko z gminy Tomaszów Mazowiecki.
Występy oceniała komisja konkursowa w składzie: przewodniczący, Włodzimierz Justyna – Wicestarosta Powiatu Tomaszowskiego, i członkinie: Lidia Jackow i Katarzyna Pawlak. Zwyciężył zespół KGW Popielawy z gminy Rokiciny, a pozostałe drużyny zajęły równorzędne drugie miejsce.
Odbył się też konkurs na najcięższego ziemniaka. W tym roku zwycięski ziemniak ważył 1 kg 212 g. Na konkurs dostarczyła go Katarzyna Golec.
„Panie Burmistrzu, szanowni zebrani, 17. Powiatowe Święto Ziemniaka. Ta formuła, która została przyjęta jest wyjątkowa, dlatego że przede wszystkim odnosi się do naszej polskiej kultury, do naszej tożsamości, do tych wszystkich wartości, które są związane z ziemią polską, są związane z Ziemią Tomaszowską, z gminą Inowłódz, i pokazują, a może bardziej przypominają, jak to warzywo, o którym tutaj mówimy, ziemniak, jest ważny nie tylko z perspektywy historii Polski, ale to jest warzywo, które dało możliwości przetrwania milionom Polaków, szczególnie w okresie zaborów, kiedy nasi okupanci starali się drenować polskie ziemie w taki sposób, aby nie można było na powrót się odrodzić, czyli żeby był głód, bieda, to ziemniak, to podstawowe warzywo, które było uprawiane na polskiej ziemi, dało przetrwanie Polakom. Kilkaset gatunków, które funkcjonują zarówno tutaj, na ziemi polskiej, ale i w całej Europie, pokazuje, jak jest ono ważne, pokazuje też, że ta podstawa związana przede wszystkim z żywieniem, z utrzymaniem, tak krąży i obejmuje tego ziemniaka. To jest jedno z najważniejszych warzyw na całym świecie. Więc drodzy Państwo, przypominanie tego wszystkiego, co się wiązało z uprawą ziemniaka, jest jak najbardziej pożądane i podkreślenie tego, że na ziemi polskiej mamy tak obfite zbiory, tak wielu rolników uprawia ziemniaka, jest to podstawa egzystencji wielu rodzin w wielu gminach.
Panie Burmistrzu, ja dziękuję, że ten ciężar związany z przypominaniem tego wszystkiego, co się wiąże z tym warzywem, podejmuje Pan rokrocznie i to z bardzo dobrym skutkiem. Wokół tego święta mamy jeszcze inne imprezy towarzyszące, które jednoczą społeczność, starają się pokazywać, że razem kultywując te wartości, które są nam bliskie, możemy wytwarzać atmosferę wzajemnej współpracy, takiej życzliwości, serdeczności i to jest bardzo istotne. Moi Państwo, ja oczywiście bardzo się cieszę, że możemy jako samorząd powiatowy współuczestniczyć, możemy w jakiś chociażby symboliczny sposób też uczestniczyć w tym wszystkim, co wiąże się z organizacją, z tym, co wiąże się również z pewnymi upominkami w ramach tych konkursów, które tutaj będą, że możemy z uśmiechem razem pokazywać, że ta współpraca na poziomie samorządu powiatowego, gminnego, miejskiego, ona układa się bardzo dobrze, co jest zachętą dla wszystkich innych, żeby w podobny sposób podchodzili do tych spraw, które są na Ziemi Tomaszowskiej.
Drodzy Państwo, oczywiście ten apel pana Burmistrza i to wcześniejsze wystąpienie prowadzących, mówiące o trudnej sytuacji powodziowej w Polsce, jest skierowane do nas wszystkich i sądzę, że na przestrzeni kolejnych dni, tygodni nie będzie takiego samorządu, który nie włączyłby się w pomoc dla tych wszystkich, którzy zostali poszkodowani. Jak wiemy dzisiaj liczone są straty, liczone są te wszystkie kwestie, które są najważniejsze, najtrudniejsze z perspektywy mieszkańców tych gmin i tych powiatów, którzy doświadczyli tego kataklizmu. Pomagają dzisiaj ludzie indywidualnie, jedni jadąc, starając się tam na miejscu poprzez pracę fizyczną w jakiś sposób dać akcent tego, że to wszystko, co się tam dzieje nie jest nam obce. Indywidualnie osoby zbierają sprzęt, zbierają te produkty, które są tam niezbędne i mam nadzieję, że w niedługim czasie wszyscy będziemy mogli po wyliczeniu tych szkód, bo tutaj może tak powiem dwa zdania o sytuacji takiej, gdzie powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wraz ze swoją ekipą i to na poziomie każdego powiatu zostali doproszeni do tego, żeby wyjechali, obliczyli te skutki związane przede wszystkim z substancją mieszkaniową, związaną z tym, co złego się wydarzyło w ramach budownictwa, aby można było policzyć straty i w jakim wymiarze samorządy powinny pomagać tym poszkodowanym. Ja się bardzo cieszę, że w czasie tego dzisiejszego wydarzenia możemy mówić również o tym, co wiąże się z pomocą, a tak jak pan Burmistrz zachęcał na początku, można złożyć datek symboliczny, włączając się we wszystkie inne działania dotyczące powodzian.” – powiedział Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.
Na scenie wystąpiły zespoły ludowe działające w gminie Inowłódz: Cekinki, Królowianie i Brzustowianie, zespół z Opoczna Tramblanka oraz Trio Romana Wojciechowskiego, uznanego artysty ludowego, skrzypka z naszego powiatu.
Wiele atrakcji towarzyszących zapewnili uczestnikom organizatorzy: konkurs - rzut gumofilcem na odległość, ognisko z pieczonymi ziemniakami, powiatowy konkurs na króla ziemniaka, czyli konkurs na najcięższego ziemniaka, strefa gastronomiczna – placki ziemniaczane i zupa z kuchni polowej, gra w badmintona i przejażdżki na konikach oraz na zakończenie odbył się konkurs oberka o puchar Burmistrza Inowłodza, Bogdana Kąckiego, w którym udział wzięli Lidia Jackow – radna Rady Powiatu Tomaszowskiego i Jarosław Feliński – Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Tomaszowskiego. Podczas imprezy odbywała się zbiórka na rzecz powodzian. Podczas Święta Ziemniaka odbyło się podsumowanie gminnego konkursu plastycznego. Nagrody laureatom wręczali: Bogdan Kącki – Burmistrz Inowłodza, Roman Rodakowski – Przewodniczący Rady Miejskiej i Monika Matusiewicz – Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Inowłodzu.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!