Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z największych środowiskowych zagrożeń dla zdrowia i życia człowieka. Emisja zanieczyszczeń powoduje m.in. choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego, nowotwory czy alergie. Dlatego też w trosce o mieszkańców województwa łódzkiego Samorząd Województwa Łódzkiego przygotował animacje edukacyjne na temat ochrony powietrza oraz tzw. „uchwały antysmogowej”.
W materiałach poruszono temat konieczności poprawy jakości powietrza poprzez wyeliminowanie problemu smogu i związanej z nim tzw. „emisji powierzchniowej”. Emisja powierzchniowa obejmuje m.in. emisję z palenisk domowych, w trakcie której do atmosfery dostają się pyły i szkodliwe gazy, mające wpływ na jakość powietrza. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie spalać odpadów i zastępować stare nieefektywne i wysoko emisyjne kotły nowymi nisko emisyjnymi kotłami, spełniającymi najwyższe normy. Ponadto wszyscy użytkownicy kotłów, pieców i kominków opalanych paliwem stałym na terenie województwa łódzkiego na podstawie tzw. „uchwały antysmogowej” powinni dostosować się do nowych regulacji.
Animacje edukacyjne na temat ochrony powietrza oraz tzw. „uchwały antysmogowej” dostępne są na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego: https://www.lodzkie.pl/srodowisko/publikacje-eko/ochrona-powietrza.
Broszura informacyjna dotyczącą tzw. „uchwały antysmogowej” jest również dostępna do pobrania na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego: https://www.lodzkie.pl/srodowisko/publikacje-eko/broszura-dotycząca-uchwały-antysmogowej.
Obowiązek złożenia deklaracji o źródłach ogrzewania budynku
Na wszystkich właścicielach i zarządcach budynków (mieszkalnych lub niemieszkalnych), które są zasilane przez źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW spoczywa ustawowy obowiązek złożenia deklaracji o źródle ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Deklarację należy złożyć w terminie:
• do 30 czerwca 2022 r. - dla źródeł ciepła i spalania paliw uruchomionych przed 1 lipca 2021 r.
• 14 dni od uruchomienia - dla źródeł ciepła i spalania paliw uruchomionych po 1 lipca 2021 r.
Deklarację można złożyć:
• on-line na stronie: www.ceeb.gov.pl
• w formie papierowej w urzędzie gminy lub urzędzie miasta
Dodatkowe informacje, wzory formularzy, instrukcje:
https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow
CZYSTE POWIETRZE
Dofinansowanie do nowych źródeł ciepła i termomodernizacji budynków jednorodzinnych
Czyste powietrze to kompleksowy program rządowy, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery z kotłowni domów jednorodzinnych. Program realizowany jest poprzez dotacje i pożyczki udzielane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi (dla terenu powiatu tomaszowskiego).
Szczegóły programu dostępne są na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska:https://www.gov.pl/web/klimat/czyste-powietrze
oraz WFOŚiGW w Łodzi: https://www.wfosigw.lodz.pl/
Program ochrony powietrza
Na terenie powiatu tomaszowskiego obowiązuje Program ochrony powietrza i działań krótkoterminowych dla strefy łódzkiej zatwierdzony uchwałą XX/303/20 Sejmiku Województwa Łódzkiedzkiego z dnia 15 września 2020r.
Program dostępny jest na stronie: https://bip.lodzkie.pl/component/k2/item/779-programy-ochrony-powietrza
Uchwała ,,antysmogowa”
Sejmik Województwa Łódzkiego w dniu 24 października 2017r. podjął uchwałę nr XLIV/548/17 w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa łódzkiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (Dz. Urzędowy Województwa Łódzkiego z 2017r. poz. 4549), która weszła w życie 1 maja 2018r.
Uchwała ta dotyczy ograniczeń w zakresie eksploatacji urządzeń grzewczych opalanych paliwami stałymi (kotły, piece, kominki) oraz zakazu stosowania niektórych paliw stałych, a swoimi regulacjami obejmuje wszystkich użytkowników kotłów, pieców i kominków opalanych paliwami stałymi na obszarze całego województwa łódzkiego, czyli:
- mieszkańców użytkujących urządzenia grzewcze na paliwa stałe,
- podmioty gospodarcze eksploatujące instalacje grzewcze, których eksploatacja nie jest objęta obowiązkiem uzyskania pozwolenia na emisję oraz nie wymaga dokonania zgłoszenia eksploatacji instalacji.
Zakazem stosowania objęte są paliwa:
Eksploatacja instalacji objętych uchwałą, w których następuje spalanie paliw stałych będzie dozwolona po spełnieniu wymagań Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe (Dz. Urz. UE L 193 z 21.07.2015, str. 100) oraz normy PN-EN 303-5:2012 ,,Kotły grzewcze, Część 5: Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zapasem paliwa o mocy nominalnej do 500kW, Terminologia, wymagania, badania i oznakowanie”.
Treść uchwały i rozporządzenia unijnego w załącznikach.
Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie: http://powietrze.lodzkie.pl/