Powiat Tomaszowski
Powróć do: Środowisko

Ochrona powietrza

Obowiązek złożenia deklaracji o źródłach ogrzewania budynku


Na wszystkich właścicielach i zarządcach budynków (mieszkalnych lub niemieszkalnych), które są zasilane przez źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW spoczywa ustawowy obowiązek złożenia deklaracji o źródle ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Deklarację należy złożyć w terminie:
•       do 30 czerwca 2022 r. - dla źródeł ciepła i spalania paliw uruchomionych przed 1 lipca 2021 r.
•       14 dni od uruchomienia  - dla źródeł ciepła i spalania paliw uruchomionych po 1 lipca 2021 r.
Deklarację można złożyć:
•       on-line na stronie: www.ceeb.gov.pl
•       w formie papierowej w urzędzie gminy lub urzędzie miasta
Dodatkowe informacje, wzory formularzy, instrukcje:
https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow

 

 

CZYSTE POWIETRZE

Dofinansowanie do nowych źródeł ciepła i termomodernizacji budynków jednorodzinnych

Czyste powietrze to kompleksowy program rządowy, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery z kotłowni domów jednorodzinnych. Program realizowany jest poprzez dotacje i pożyczki udzielane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi (dla terenu powiatu tomaszowskiego).

 

Szczegóły programu dostępne są na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska:https://www.gov.pl/web/klimat/czyste-powietrze

oraz WFOŚiGW w Łodzi: https://www.wfosigw.lodz.pl/

 

 

Program ochrony powietrza

Na terenie powiatu tomaszowskiego obowiązuje Program ochrony powietrza i działań krótkoterminowych dla strefy łódzkiej zatwierdzony uchwałą XX/303/20 Sejmiku Województwa Łódzkiedzkiego z dnia 15 września 2020r.

Program dostępny jest na stronie: https://bip.lodzkie.pl/component/k2/item/779-programy-ochrony-powietrza

 

  

Uchwała ,,antysmogowa”

Sejmik Województwa Łódzkiego w dniu 24 października 2017r. podjął uchwałę nr XLIV/548/17 w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa łódzkiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (Dz. Urzędowy Województwa Łódzkiego z 2017r. poz. 4549), która weszła w życie 1 maja 2018r.

Uchwała ta dotyczy ograniczeń w zakresie eksploatacji urządzeń grzewczych opalanych paliwami stałymi (kotły, piece, kominki) oraz zakazu stosowania niektórych paliw stałych, a swoimi regulacjami obejmuje wszystkich użytkowników kotłów, pieców i kominków opalanych paliwami stałymi na obszarze całego województwa łódzkiego, czyli:

- mieszkańców użytkujących urządzenia grzewcze na paliwa stałe,

- podmioty gospodarcze eksploatujące instalacje grzewcze, których eksploatacja   nie jest objęta obowiązkiem uzyskania pozwolenia na emisję oraz nie wymaga   dokonania zgłoszenia eksploatacji instalacji.

Zakazem stosowania objęte są paliwa:

  1. w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi powyżej 15%, za wyjątkiem paliw o wartości opałowej niemniejszej niż 24 MJ/kg i zawartości popiołu nie większej niż 12%,
  2. węglem brunatnym oraz paliwami stałymi produkowanymi z wykorzystaniem tego węgla,
  3. mułami i flotokoncentratami węglowymi oraz mieszankami produkowanych z ich wykorzystaniem,
  4. zawierających biomasę stałą o wilgotności powyżej 20%.

Eksploatacja instalacji objętych uchwałą, w których następuje spalanie paliw stałych będzie dozwolona po spełnieniu wymagań Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe (Dz. Urz. UE L 193 z 21.07.2015, str. 100) oraz normy PN-EN 303-5:2012 ,,Kotły grzewcze, Część 5: Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zapasem paliwa o mocy nominalnej do 500kW, Terminologia, wymagania, badania i oznakowanie”.

Treść uchwały i rozporządzenia unijnego w załącznikach.

 

Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie: http://powietrze.lodzkie.pl/