KIEDY SKORZYSTAĆ Z NOCNEJ POMOCY
Pacjent może skorzystać z tej formy opieki zdrowotnej w przychodni w swoim rejonie (lub
w innej przychodni, która udziela takiej pomocy w całej Polsce) może wezwać lekarza lub pielęgniarkę do domu albo skonsultować się z lekarzem przez telefon w przypadku:
Kiedy skorzystać z pomocy lekarza i pielęgniarki POZ:
Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie:
Pacjentom przysługują także zabiegi pielęgniarskie (np. zastrzyki) w ramach porady udzielonej przez lekarza dyżurującego w POZ oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia. Zabiegi te mogą być wykonywane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta.
W ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej nie można uzyskać:
W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej opiekę nad pacjentami z terenu powiatu tomaszowskiego, codziennie w godzinach od 18°° do 8°°, a w soboty, niedziele i święta przez całą dobę świadczy:
Tomaszowskie Centrum Zdrowia Spółka z o.o.
w Tomaszowie Maz. przy ul. Jana Pawła II 35
tel. (44) 725-72-04
e-mail: npl.poradnie@tomaszow.org.pl
KIEDY SKORZYSTAĆ Z POMOCY W POGOTOWIU, SZPITALNYM ODDZIALE RATUNKOWYM LUB IZBIE PRZYJĘĆ
Stany nagłe bezpośrednio zagrażające życiu:
W stanach nagłych świadczenia opieki zdrowotnej udzielane są niezwłocznie i bez skierowania,
a pacjent ma prawo skorzystać z pomocy pielęgniarki, położnej, lekarza, czy też szpitala,
którzy nie mają podpisanej umowy z Funduszem.
Pogotowie ratunkowe
W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia pacjenta, należy wezwać karetkę pogotowia ratunkowego.
Aby wezwać pogotowie ratunkowe, należy zadzwonić:
Najważniejsze informacje, które należy podać po zgłoszeniu dyspozytora:
Należy odpowiadać na pytania dyspozytora, dostosować się do jego zaleceń w zakresie udzielenia pierwszej pomocy. Przyjęte wezwanie powinno zostać potwierdzone przez dyspozytora.
Ratownictwo medyczne
Bezpośrednim ratowaniem zdrowia i życia w stanach nagłych zajmują się lekarze, pielęgniarki
i ratownicy medyczni w ramach systemu ratownictwa medycznego. Po przyjeździe na miejsce wezwania, ratownicy udzielają choremu pierwszej pomocy i – gdy jest taka potrzeba – zawożą go do szpitala. Pacjent nie ma wpływu na to, do którego szpitala zostanie przewieziony. Udzielający pomocy doraźnej zespół ratownictwa medycznego transportuje bowiem chorego do najbliższej placówki, wskazanej przez dyspozytora lub koordynatora medycznego.
Izba przyjęć
W przypadku subiektywnego poczucia zagrożenia życia lub w sytuacjach nagłych pacjent ma prawo skorzystać z pomocy doraźnej w szpitalnej izbie przyjęć bez skierowania. W razie konieczności pacjent jest w izbie zabezpieczany medycznie i transportowany do innej, specjalistycznej placówki. Izba przyjęć nie jest miejscem, w którym udzielane są porady planowe. Świadczenia planowe pacjent może otrzymać w ciągu dnia, w trybie ambulatoryjnym, u swojego lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty. W izbie przyjęć udzielane są świadczenia wyłącznie w trybie nagłym.
Szpitalny oddział ratunkowy (SOR)
W szpitalnym oddziale ratunkowym udzielana jest pomoc chorym znajdującym się w stanie zagrożenia zdrowia i życia, np. z powodu wypadku, urazu, czy też zatrucia. Do szpitalnego oddziału ratunkowego pacjent może zgłosić się bez skierowania. Nie obowiązuje rejonizacja. Pomoc udzielana jest niezależnie od miejsca zamieszkania pacjenta i miejsca zdarzenia.
Ze świadczeń szpitalnego oddziału ratunkowego nie należy korzystać w celu uzyskania:
Szpitalny oddział ratunkowy jest przeznaczony dla pacjentów wymagających pomocy w stanie nagłym, ale nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej.