XIX Powiatowy Konkurs Pisanek i Palm Wielkanocnych w Będkowie
W niedzielę, 6 kwietnia 2025 roku, w Domu Kultury w Będkowie odbył się XIX Powiatowy Konkurs Pisanek i Palm Wielkanocnych. To wyjątkowe wydarzenie, kultywujące bogatą tradycję ludową związaną z okresem Wielkanocy, zgromadziło licznych uczestników oraz gości, promując dziedzictwo kulturowe regionu. Organizatorami konkursu byli: Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Dariusz Misztal – Wójt Gminy Będków, oraz Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Będkowie.
Uroczyste otwarcie wydarzenia rozpoczęło się od powitania zaproszonych gości. Wśród nich znaleźli się m.in. przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Tomaszowskiego: Mariusz Wegrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Włodzimierz Justyna – Wicestarosta Powiatu, Martyna Wojciechowska – Przewodnicząca Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Transportu Rady Powiatu, oraz Jarosław Feliński – Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska.
Podczas wydarzenia wręczono nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim. W imieniu fundatorów nagrody wręczali: Ewa Wendrowska – Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego, Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Włodzimierz Justyna – Wicestarosta Powiatu, Marek Utracki – Prezes Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, Dariusz Misztal – Wójt Gminy Będków, oraz członkowie komisji konkursowej: Danuta Korycka – Prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń”, Karolina Rauch – Przewodnicząca Rady Gminy w Będkowie, Bogumiła Harp – Prezes Stowarzyszenia Emerytów, Rencistów i Inwalidów, oddział w Będkowie, Krzysztof Pilarski – pasjonat kultury i obyczajów ludowych, Marek Utracki – Prezes Tomaszowskiego Centrum Zdrowia.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Kategoria: Palma wielkanocna – tradycyjna przełamana nowoczesnością
I miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich z Zawady (gmina Tomaszów Mazowiecki)
Kategoria: Pisanka wielkanocna – unikalne wzornictwo
I miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich z Remiszewic (gmina Będków)
Kategoria: Tradycyjny mazurek wielkanocny
I miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich z Podkonic Dużych (gmina Czerniewice)
Nagroda specjalna Grand Prix
Za całość prezentacji wielkanocnej otrzymało KGW Lesisko (gmina Żelechlinek)
Wszyscy pozostali uczestnicy zajęli równorzędne drugie miejsce i otrzymali upominki za udział w konkursie. Były to Koła Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszenia:
– KGW z Brzustowa (gmina Inowłódz)
– Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Niewiadów (gmina Ujazd)
– Koło Gospodyń Miejskich „Dzierlatki” (działające przy Powiatowym Centrum Animacji Społecznej)
– „Kobiety Wyjątkowe i Gospodarne” z Rokicin Kolonii (gmina Rokiciny)
– KGW „Kierzanki” z Sadykierza (gmina Rzeczyca)
– KGW Lubochnia (gmina Lubochnia)
– KGW „Subinianki” z Budziszewic (gmina Budziszewice)
Spotkanie uświetnił występ zespołów ludowych z Będkowa – „Fajne Babki” i „Ludowiacy od Będkowa”.
Konkurs miał na celu nie tylko uhonorowanie talentu i pracy lokalnych artystów ludowych, ale także podtrzymywanie i promowanie tradycji związanych z okresem Wielkanocy. Palmy wielkanocne, symbol triumfu życia i odrodzenia, a także misternie zdobione pisanki – będące wyrazem bogatej symboliki i ludowej wyobraźni – stanowiły ważny element całego wydarzenia. Dzięki takim inicjatywom żywa pozostaje pamięć o dawnych obrzędach i rękodzielniczych tradycjach, które od pokoleń przekazywane są w naszych społecznościach.
Po zakończeniu części konkursowej i uroczystym wręczeniu nagród, wszyscy uczestnicy oraz goście zostali zaproszeni na wspólny poczęstunek. Serwowano tradycyjny żurek, przygotowany przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Będków. Aromatyczne danie, przyrządzone według regionalnych receptur, dopełniło świąteczną atmosferę wydarzenia i stało się okazją do wspólnych rozmów oraz wymiany doświadczeń w serdecznej, rodzinnej atmosferze.
„Panie Wójcie, czcigodny księże proboszczu, zaproszeni goście, wszyscy obecni na tej wyjątkowej uroczystości. To już jest XIX Powiatowy Konkurs Palm i Pisanek. To stało się tradycją, że tutaj, na Ziemi Będkowskiej, Ziemi Tomaszowskiej, właśnie ta formuła związana z przekazywaniem i podtrzymywaniem naszych tradycji. Tradycji związanych z naszą ojczyzną, tradycji związanych z wiarą katolicką, z chrześcijaństwem. To są te elementy, które są niezbędne do tego, żebyśmy mogli zachować jako naród, jako Polacy, naszą tożsamość, a również jako członkowie Kościoła Katolickiego możemy pokazać nasze przywiązaniem do tych wartości, które są nam drogie od początku powstania naszego państwa. Wszystkie gminy pojawiły się na tym wyjątkowym wydarzeniu. To bardzo cieszy, to jest ten element jednoczący i budujący naszą ojczyznę, ale też pokazujący, że pomimo pewnych różnic, czasami sporów, te wartości są nam jednakowo bliskie i chcemy pokazać to, co jest wspaniałe, piękne, jest dziełem naszych rąk, to, co symbolizuje daną gminę, daną społeczność. I trzeba wiedzieć, że w ten sposób budujemy naszą ojczyznę - Polskę. Szczególnie dzisiaj trzeba to podkreślać przy tej trudnej sytuacji politycznej, jaka jest w Europie i na całym świecie. Tutaj wspomniał Pan Wójt o tym, że palma to jest symbol przede wszystkim tego, co się działo w Jerozolimie podczas wjazdu Pana Jezusa. Tak, to jest symbol powitania tych wszystkich, którzy chcieli uczcić Syna Bożego w sposób wyjątkowy, ale też w dużej mierze trzeba pamiętać o tym, że kilka dni później jakaś część tych ludzi i inni wypierali się samego Jezusa Chrystusa. To jest symbol i zwycięstwa, i męczeństwa Pana Jezusa, o tym musimy pamiętać, żeby docelowo przekazywać informacje, iż te święta Zmartwychwstania Pańskiego są najważniejszymi świętami w Kościele Katolickim na całym świecie, bo pokazują, że Pan Jezus rzeczywiście jest prawdziwie Synem Bożym i pokazują zwycięstwo Boga nad śmiercią. To jest bardzo istotne, żebyśmy o tym wszystkim pamiętali i tą informację przekazywali naszym bliskim, a szczególnie młodszemu pokoleniu. Pisanki, to jest odrodzenie tego wszystkiego, co jest piękne, wspaniałe, przede wszystkim odrodzenie tego ducha, który musi być wśród ludzi wierzących, musi być wśród całej społeczności, żeby być przekonanym, że rzeczywiście Jezus Chrystus jest Synem Bożym i to On pozwala nam na nowo się narodzić, On pokazuje nie tylko swoją siłę, ale pokazuje przede wszystkim swoją miłość względem człowieka, to jest ta ofiara Syna Bożego, który pomimo cierpień pokazuje tę miłość do ludzi i mówi - będziecie mogli być zbawieni, będziecie mogli razem ze mną, z moim ojcem przebywać w niebie i być tymi, którzy dostąpią raju, być tymi, którzy będą mogli mieć to szczęście, oglądać Pana Boga.
To dzisiejsze wydarzenie spaja te wszystkie elementy jakże ważne dla nas wszystkich, tak jak tutaj jesteśmy i chcemy to kultywować w ramach naszej tradycji polskiej, naszej tradycji regionalnej, powiatowej, po to, żebyśmy mogli powiedzieć, że to wszystko, co jest piękne i wspaniałe jest otrzymywane, a może więcej, dzięki tego typu wydarzeniom dociera ze swoim przesłaniem do tych wszystkich, którzy jeszcze nie do końca są przekonani, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym. To pokazuje, że ta wiara wśród mieszkańców poszczególnych gmin należących do naszego powiatu, jest mocna i miejmy nadzieję, że tak będzie to wyglądało w kolejnych latach i w kolejnych pokoleniach.
Ja bardzo serdecznie dziękuję za tą dzisiejszą bardzo liczną obecność na tym wydarzeniu i mam nadzieję, że później będziemy mogli pięknie również opisywać i omawiać to wszystko, co wiąże się z tym wyjątkowym dziełem rąk ludzkich, bo to są rzeczy przepiękne, wyjątkowe, tak że już w tym momencie serdecznie dziękuję wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich za przygotowanie tego, co jest najpiękniejsze, najlepsze na poziomie danego społeczeństwa czy też gminy. Mam nadzieję, Panie Wójcie, że na końcu będziemy mogli tutaj zaprezentować tych wszystkich, którzy dzielą się z nami tym pięknem, tym, co jest nawiązaniem do naszych tradycji. Bardzo serdecznie dziękuję i mam nadzieję, że w tej drugiej części będziemy mogli to piękno wszystkim Państwu pokazać. Szczęść Boże.” – powiedział do uczestników spotkania Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!