Regionalne spotkanie w ramach projektu LIFE Pilica
16 października 2024 roku Naczelnik Wydziału Transportu i Rozwoju Powiatu- Klaudiusz Wilmański wziął udział w spotkaniu III regionalnym spotkaniu interesariuszy projektu zintegrowanego LIFE Pilica, w którym wzięli udział przedstawiciele samorządów z województwa łódzkiego, znajdujących się w zlewni Pilicy.
Uczestników spotkania powitała Dorota Jankowska, burmistrz Sulejowa, która zawsze bardzo aktywnie bierze udział w spotkaniach interesariuszy.
- Bardzo ważnym elementem jest doradztwo w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, które wprost wpływa na jakość wód w naszych zbiornikach, więc projekt LIFE Pilica wnosi do naszej codziennej pracy naukową jakość, która jest bardzo ważna, bo powinnyśmy się wszyscy uczyć i rozwijać. Oczywiście rzeka Pilica jest walorem i ogromnym zasobem nie tylko przyrodniczym, ale również związanym z planami naszej gminy dotyczącymi turystyki. Wiążemy ściśle z naszymi akwenami wodnymi przyszłość i inwestycje, które będą w obszarze rozwoju turystyki, więc szczególnie nam zależy na tym, jaka jest jakość wód w naszym zbiornikach wodnych – powiedziała pani burmistrz.
Zlewnia Pilicy obejmuje pięć województw: mazowieckie, świętokrzyskie, śląskie, łódzkie oraz małopolskie. W każdym z nich odbywają się takie cykliczne spotkania, podczas których omawiane są efekty Projektu. Pilicy i całej zlewni najbardziej szkodzą zrzuty nieoczyszczonych ścieków. Dyskutowano jednak nie tylko o tym, ale próbowano też ustalić, co możemy zrobić, aby odpowiednio zaadaptować się do zmian klimatu.
Kluczowa jest też edukacja oraz dane, a dzięki takim projektom możemy zebrać odpowiednie informacje, żeby później realizować konkretne zadania proekologiczne.
LIFE Pilica to interdyscyplinarny projekt finansowany z budżetów Komisji Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego głównym celem jest poprawa jakości wód w zlewni Pilicy oraz zwiększenie ich retencji poprzez wspieranie wdrażania Planu gospodarowania wodami w dorzeczu Wisły. Projekt jest realizowany w zlewni Pilicy o powierzchni około 9 tysięcy kilometrów, która położona jest na obszarze 93 gmin.
W ramach projektu tworzone są opracowania cyfrowe dla zarządzania nieczystościami płynnymi. Prowadzone są działania edukacyjne dla uczniów szkół kształcących się na kierunkach rolniczych. Samorządy wspierane są w uporządkowaniu obszarów nieskanalizowanych. Tworzone są miejskie i międzygminne plany adaptacji do zmian klimatycznych.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!