Ku pamięci Sybiraków i ofiar agresji sowieckiej
W środę, 17 września 2025 roku w Tomaszowie Mazowieckim odbyły się uroczystości upamiętniające 86. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę oraz Światowy Dzień Sybiraka. Była to wyjątkowa okazja do oddania hołdu zesłańcom Sybiru, ofiarom represji sowieckich oraz wszystkim tym, którzy zginęli bądź zaginęli na Wschodzie.
.jpg)
Obchody rozpoczęły się o godzinie 9.50 zbiórką delegacji i pocztów sztandarowych przy pomniku „W Hołdzie Zesłańcom Sybiru”. Następnie odśpiewano hymn państwowy i złożono kwiaty pod pomnikiem.
.jpg)
Kolejnym punktem programu było przejście uczestników do kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Słowackiego, gdzie o godzinie 11.00 odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Sybiraków i ofiar represji. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów pod obeliskiem poświęconym „Rodakom zamordowanym, zmarłym i zaginionym w Rosji Carskiej i Sowieckiej”.
.jpg)
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, młodzież szkolna, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego.
.jpg)
Powiat tomaszowski reprezentowali członkowie Zarządu Powiatu – Teodora Sowik oraz Michał Czechowicz. Uroczystości były wyrazem pamięci, wdzięczności i szacunku wobec ofiar tragicznych wydarzeń II wojny światowej oraz świadectwem troski o zachowanie prawdy historycznej dla przyszłych pokoleń.
.jpg)
.jpg)
.jpg)


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!