XVIII Powiatowy Konkurs Pisanek i Palm Wielkanocnych w Będkowie
W niedzielę, 17 marca 2024 roku, w Domu Kultury w Będkowie odbył się XVIII Powiatowy Konkurs Pisanek i Palm Wielkanocnych. Organizatorami konkursu byli: Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego i Dariusz Misztal – Wójt Gminy Będków.
Udział w konkursie wzięły zespoły z gmin powiatu tomaszowskiego i byli to przedstawiciele następujących Kół: Koło Gospodyń Miejskich Dzierlatki z Tomaszowa Mazowieckiego, KGW Nowe Chrusty gmina Rokiciny, KGW Gliniczanki z gminy Lubochnia, KGW Kaniczanki z gminy Rzeczyca, KGW Królowa Wola z gminy Inowłódz, KGW Remiszewice z gminy Będków, KGW Sołectwo pod Chabrami z gminy Żelechlinek, KGW Wiadernianki z gminy Tomaszów Mazowiecki, KGW z gminy Czerniewice.
Konkurs odbywał się w trzech kategoriach: palma tradycyjna, pisanka tradycyjna i stół wielkanocny, a prace oceniała komisja w składzie: Krzysztof Pilarski – regionalista, przewodniczący jury i członkowie: Martyna Wojciechowska – radna Rady Powiatu Tomaszowskiego, Agnieszka Biniek - naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Powiatu Tomaszowskiego, Renata Rechcińska i Andrzej Szklarek. Przy ocenie jury brało pod uwagę: walory artystyczne i estetyczne, bogactwo użytych materiałów, wkład twórczy w reprezentowaną pracę.
„Szanowni Państwo, 18. Konkurs w wymiarze powiatowym, Konkurs Pisanek i Palm. Ten konkurs, który przybliża nam to wszystko, co wiąże się z naszą tradycją w wymiarze naszej wiary, wymiarze naszych gmin, naszych sołectw, naszego powiatu, naszego województwa, całej Polski. To jest tradycja wielowiekowa, która przygotowuje nas, wprowadza nas w Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Najważniejsze Święta dla nas wszystkich katolików, Święta, które pokazują, że Jezus Chrystus, który jest Synem Bożym, prawdziwie pokonał śmierć i pokazuje, że jest Bogiem, pokazuje, że Zmartwychwstał. To, co powiedział, to stało się. I ten Konkurs przybliża nam te wydarzenia, które miały miejsce przed Triduum Paschalnym, przed Wielkim Tygodniem, pokazuje, że to wszystko jest w nas żywe, że to, co zostało kiedyś zapoczątkowane przez naszych przodków, dzisiaj jest kultywowane właśnie w tych czasach teraźniejszych i to, co jest ważne, będzie kultywowane w kolejnych pokoleniach.
Widzimy Koła Gospodyń Wiejskich z całego powiatu tomaszowskiego, ze wszystkich gmin, które pięknie przygotowały różnego rodzaju potrawy wielkanocne, przygotowały pisanki, palmy, ale też wyjątkowe stroje pań pokazują, że podchodzą do konkursu w sposób wyjątkowy. Chcą pokazać to wszystko, co jest udziałem pracy ich samych, jak i również tych osób, które z nimi współpracują. Chciały pokazać, jak pięknie ten kunszt może się rozwijać na poziomie poszczególnych gmin. Pokazują, jak pięknie można tą naszą polską tradycję kultywować tutaj właśnie w wymiarze gminnym, w wymiarze sołectw i za to serdecznie im bardzo dziękuję. Dziękuję również wójtom, tym wszystkim, którzy pomagają, żeby ten konkurs mógł w kolejnych latach również istnieć, mógł mieć kolejną edycję. W sposób szczególny serdecznie dziękuję tutaj panu Wójtowi Będkowa, panu Dariuszowi Misztalowi, za to, że podejmuje rokrocznie to wyzwanie związane z przygotowaniem tego konkursu. Ale dziękuję też innym wójtom, burmistrzom, których reprezentacje biorą udział w tym konkursie. To jest nasza wspólna sprawa, to jest nasza tożsamość, to jest nasza kultura, to jest to dziedzictwo, które chcemy przekazywać następnym pokoleniom i chcemy pokazywać, że jesteśmy państwem, które kultywuje te wartości, które zostały wypracowane w momencie, kiedy nasze państwo powstawało. Dlatego bardzo serdecznie jeszcze raz chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy zaangażowali się w ten konkurs, wszystkim tym, którzy odpowiedzieli pozytywnie i przybyli właśnie dzisiaj na ten konkurs i chcą razem ze sobą przebywać, chcą razem mówić o tym wszystkim, co jest niezwykle istotne, tak jak powiedziałem, dla nas Polaków w wymiarze gminy, powiatu, województwa i Polski. Szanowni Państwo, chcę również bardzo serdecznie podziękować dwóm zespołom, które dzisiaj występują podczas tego konkursu. To są Ludowiacy od Będkowa i Fajne Babki.
Panie Wójcie, szanowni Państwo, po raz osiemnasty spotykamy się na Powiatowym Konkursie Pisanek i Palm. Na przeglądzie, na tym wszystkim, co wiąże się z naszą tradycją, zarówno regionalną, a także w wymiarze wojewódzkim, ogólnopolskim, ale z daną tradycją również w całej Europie i na świecie. To bardzo ważne, że w wymiarze wszystkich gmin naszego powiatu chcecie Państwo kultywować to, co jest piękne, wspaniałe, co wiąże się z najważniejszymi świętami w Kościele Katolickim, Świętami Zmartwychwstania Pańskiego. Świętami pokazującymi, że Jezus Chrystus, Syn Boży, pokonał śmierć i prawdziwie jest Bogiem. To jest bardzo istotne, żebyśmy tą naszą tożsamość polską, tożsamość regionalną, podtrzymywali i żebyśmy mogli wymieniać się tymi przemyśleniami, ale również umiejętnościami, które tutaj, jak zobaczyłem, są wyjątkowe. Drugich takich nie widać. To pokazuje, że ten kunszt, który jest wynikiem Waszej pracy, tego wszystkiego, co się z tym wiąże, jest na bardzo wysokim poziomie.
Drogie Panie, chcecie się rozwijać, chcecie pokazywać te swoje możliwości, ale chcecie w ten sposób podkreślać wagę tego konkursu, ale tak naprawdę wagę związaną z przygotowaniami do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Za to oczywiście serdecznie Wam dziękuję i dziękuję Panu Wójtowi, że po raz kolejny organizuje tutaj właśnie w Będkowie ten konkurs, podtrzymując tę naszą tradycję. Ten konkurs, jak widzimy, gromadzi za każdym razem kilkaset osób. To znaczy, że jest takie pragnienie po pierwsze, żeby w nim uczestniczyć, a poza tym, żeby zobaczyć, jakie umiejętności i co przygotowali, można powiedzieć, konkurenci, w dobrym tego słowa znaczeniu. Drodzy Państwo, bardzo serdecznie się cieszę, że odpowiadacie pozytywnie na udział w tym konkursie, że jesteście zainteresowani, żeby razem ten wspólny czas przedświąteczny spędzać właśnie w taki sposób i żebyśmy mogli mówić o tym, że dbamy o tą naszą tradycję, o tą naszą tożsamość, że robimy wszystko, żeby podtrzymywać to, co piękne, to, co katolickie i to, co polskie. Dziękując za Waszą obecność, za to wszystko, co zrobiliście w ramach tego konkursu. Życzę oczywiście wszystkim, żebyście mieli taką satysfakcję z tej wykonanej pracy, z tego, że jesteście odpowiednio doceniani przez tych wszystkich, którzy będą patrzeć na to, co przygotowaliście, będą patrzeć na to, co jest dziełem Waszych rąk, co jest skrzętnie przekazywane z pokolenia na pokolenie i żeby w kolejnych miesiącach i latach również można było powiedzieć, że idziemy w tym kierunku, który wiąże się z pielęgnacją tego wszystkiego, co jest po prostu jeszcze raz - naszym, polskim.
Drogie Panie, drodzy Panowie, bo też są obecni w Kołach Gospodyń Wiejskich, bardzo serdecznie dziękuję Wam za uczestnictwo w tym konkursie, za ten trud pracy, który włożyliście, żeby przygotować przepyszne dania, żeby przygotować piękne pisanki, palmy, żeby ten dzisiejszy konkurs wypadł naprawdę uroczyście i pięknie, kolorowo, tak jak być powinno. I to, co jest istotne, angażują się nie tylko Koła Gospody Wiejskich, są z nami wójtowie, burmistrzowie, są te osoby, którym drogie jest to wszystko, co robicie w ramach swoich zadań, ale też myślę, że w ramach swojej pasji, jaką macie, czy chcecie być obecnymi właśnie w naszym życiu, chociażby poprzez udział w tym konkursie i wielu innych. Korzystając z okazji chciałbym Państwu na nadchodzące Święta Zmartwychwstania Pańskiego złożyć najserdeczniejsze życzenia. Drodzy Państwo, życzę Wam wszystkim, żeby te Święta były radosne, pełne życzliwości, wzajemnej serdeczności i życzę Wam, żeby Pan Jezus Chrystus, który jest źródłem wiary, nadziei i miłości, obdarzał Was bardzo sowicie na ten czas i późniejsze miesiące. Szczęść Boże.” – podziękował uczestnikom konkursu i złożył życzenia Wesołych Świąt Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.
Komisja konkursowa oceniła palmy, pisanki i stoły wielkanocne. Pierwsze miejsce w kategorii pisanka wielkanocna zajęły panie z Koła Gospodyń Miejskich Dzierlatki z Tomaszowa Mazowieckiego, pierwsze miejsce w kategorii palma wielkanocna panie z Koła Gospodyń Wiejskich Gliniczanki z gminy Lubochnia i pierwsze miejsce w kategorii stół wielkanocny zajęły panie z KGW Remiszewice z gminy Będków. Pozostałe zespoły zajęły równorzędne drugie miejsce. Nagrody ufundował Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.
Konkurs umilił występ dwóch zespołów ludowych działających na terenie gminy Będków. Były to Fajne Babki i Ludowiacy od Będkowa.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!