Ustawienia

Piątek, 19 kwietnia 2024
Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
deszcz

Uroczyste otwarcie obiektu mostowego w miejscowości Prażki (gmina Będków)

Ocena 0/5

W czwartek, 12 października 2023 roku, w sali konferencyjnej w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się uroczyste oddanie do użytku obiektu mostowego w Prażkach, gmina Będków. To już w niedługim czasie drugi most, jaki w miejscowości Prażki został oddany do użytku. Oddawany most został wybudowany w miejscu starego, drewnianego mostu.

Na zdjęciu: uczestnicy uroczystego otwarcia obiektu mostowego w miejscowości Prażki (gmina Będków), które odbyło się w czwartek, 12 października 2023 roku,

Dariusz Misztal – Wójt Gminy Będków powitał zaproszonych na uroczystość gości, wśród których byli między innymi: Wojciech Miedzianowski – Prezes Fundacji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lodzi, Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Elżbieta Łojszczyk – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Marta Lublin – Prezes Fundacji Rozwoju Powiatu Tomaszowskiego, Jarosław Błoch – Przewodniczący Rady Gminy Będków, Elżbieta Rudzka – dyrektor  Zarządu Dróg Powiatowych. W uroczystości udział wzięło wielu mieszkańców z miejscowości Prażki, z innych miejscowości gminy Będków, z Urzędu Gminy Będków.

„Szanowni państwo, myślę, że to jest jedno z większych i ważniejszych wydarzeń na poziomie powiatu tomaszowskiego. Inwestycja, w tym przypadku most, jest długo wyczekiwana tutaj, nie tylko przez lokalną społeczność, ale trzeba pamiętać, że ten most łączy poszczególne gminy i bardzo wielu mieszkańców województwa łódzkiego może tędy przejeżdżać bezpiecznie, omijając często korki i skracając czas przejazdu do pracy, do swoich domów rodzinnych.

Drodzy Państwo, oczywiście nie byłoby tej inwestycji, gdyby nieustanne wnioski składane przez pana Wójta, Dariusza Misztala, gdyby nie jego nieustanna obecność w Starostwie Powiatowym, można powiedzieć co drugi dzień. To nie jest nękanie, bo to jest złe słowo, ale takie zachęcanie i pokazywanie tych potrzeb mieszkańców tej gminy, jest czymś wyjątkowym. Rzadko się to zdarza.

Drodzy Państwo, macie dobrego Wójta, który dba o te sprawy związane z gminą i to dobrze. To nie tylko moja osoba, członkowie Zarządu Powiatu, radni Rady Powiatu, to jest pewien element całości i tutaj dzisiaj oczywiście możemy się spotkać na takiej uroczystej chwili dlatego, że w kraju rządzi Prawo i Sprawiedliwość.

Drodzy Państwo, nie było nigdy takich pieniędzy. Nigdy wcześniej przez ostatnie kilkadziesiąt lat, jak w czasie ostatnich dwóch kadencji. Programy rządowe, tak jak tutaj, w tym przypadku rezerwa Ministerstwa Infrastruktury, Polski Ład, Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg Samorządowych i jeszcze kilka innych pozwalają pozyskiwać takie pieniądze, o których nigdy wcześniej nie mogliśmy marzyć. Dzisiaj te dofinansowania sięgają w niektórych przypadkach nawet do 98 procent, dzięki czemu można realizować tak dużo inwestycji. Gmina Będków jest szczególną gminą. Wójt, który wcześniej był radnym Rady Powiatu, zobaczył w jaki sposób starać się o pieniądze, gdzie pukać, z kim rozmawiać i to dzisiaj przynosi określone korzyści. Jest łatwiej, no ale z drugiej strony trzeba pamiętać, że mu się chce. Chciał wcześniej, udało się w tamtej kadencji samorządowej wykonać wiele remontów na poziomie tych dróg naszych powiatowych w gminie Będków, a dzisiaj przechodzimy już do dużo większych inwestycji i te pozyskiwane pieniądze przez pana Wójta naprawdę są niespotykane w skali całego powiatu. Patrząc na wielkość gminy, to wszystko daje nam właśnie takie wyniki, takie efekty oczywiście wspomniany tutaj Minister Antoni Macierewicz jest, powiem tak nieładnie, przepustką do dużych pieniędzy. To człowiek, który rzeczywiście pomaga, który stara się pozyskiwać środki dla konkretnych samorządów. Ja mogę to powiedzieć z poziomu samorządu powiatowego. To są rekordowe lata i mówimy dzisiaj o nawet kilkudziesięciu milionach w stosunku rocznym, jakie jako Powiat możemy angażować w inwestycje.

Drodzy Państwo, to jest dobry czas dla Polski. To jest dobry czas dla samorządów. Dobry czas dla Was. Pan Wójt podziękował swoim pracownikom i ja podziękuję pani Elżbiecie Rudzkiej - dyrektorowi Zarządu Dróg Powiatowych i jej współpracownikom. Podziękuję również Wydziałowi Inwestycji i Pozyskiwania Środków Pomocowych.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy dzisiaj są tutaj obecni na tej uroczystości i to, że pan Prezes Wojciech Miedzianowski chciał zaszczycić to wydarzenie to jest sprawa wyjątkowa, bo trzeba pamiętać, że przyjeżdża tylko na jakieś wyjątkowe, duże wydarzenia. Ale jednak mając na uwadze to, że jest to z punktu widzenia powiatu, z punktu widzenia gminy, bardzo istotne wydarzenie, również jest tutaj obecny z nami, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

Drodzy Państwo, będziemy dalej współpracować z panem Wójtem, będziemy starali się kolejne inwestycje realizować tu na poziomie gminy Będków. Jak wiecie Państwo, gmina otrzyma w ostatnim czasie dofinansowanie na poziomie ośmiu milionów złotych. To są niebagatelne pieniądze i będzie to na przestrzeni kolejnych tygodni, miesięcy, ale myślę lat, panie Wójcie, widać, jak bardzo ta gmina się dzięki Pana działaniom, dzięki radnym Rady Gminy, ale również działaniom polskiego rządu zmienia. Serdecznie gratuluję tego wydarzenia. Dziękuję wszystkim, którzy przybyli, żeby z nami móc dzisiaj tą radością się dzielić i też przekazywać to, co tutaj zobaczyliście, swoim znajomym, sąsiadom i rodzinom. Dziękuję bardzo.” – powiedział Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.