Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości w ZSP nr 8
W piątek, 10 listopada 2023 roku, w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim odbyły się uroczystości poświęcone 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Agnieszka Dziedzic – dyrektor ZSP nr 8 powitała zaproszonych gości, wśród których między innymi był Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.
„Szanowni Państwo profesorowie szkoły, przede wszystkim Wy, drodzy uczniowie, 105. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. To jest taki moment związany z pewną refleksją, jeśli chodzi o dzieje naszego państwa, państwa, które powstało w dziesiątym wieku, w 966, przyjmuje się, że chrzest Polski właśnie był tym początkiem narodzin naszego państwa. Państwo, które w czasie panowania dynastii Piastów, Jagiellonów rosło w siłę i w pewnym momencie było największym państwem, najsilniejszym zarówno gospodarczo, militarnym, jak i politycznym. Dochodzi do dramatu, takie państwo znika z mapy. Jak to się stało? Trwały konflikty pomiędzy szlachtą. Nieszanowanie pewnych praw, zarówno chłopów jak i mieszczan. To wszystko powodowało, że ta słabość została wykorzystana przez naszych wrogów. Ta słabość stopniowo doprowadza do paraliżu państwa. Mówimy o tym, że 123 lata nie było Polski na mapie Europy, ale trzeba pamiętać, że już na początku siedemnastego wieku wpływy rosyjskie i niemieckie, pruskie były na tyle silne, że nie można było przeprowadzić żadnej poważnej reformy, która by wzmacniała państwo polskie. Pierwszy rozbiór Polski to rok 1772 drugi, trzy państwa: Prusy, Rosja, Austria. Dlaczego? Zakładano, że Polska jest na tyle jeszcze silna, że jedno państwo nie jest w stanie w tym momencie pokonać nasze wojska, stąd trzech zaborów. Później mamy podobne ratowania tego co polskie. Konstytucja 3 Maja. Przyjęte konkretne założenia, jak odbudowywać siłę państwa polskiego. Przede wszystkim wzrost wydajności armii. I tutaj jest kolejny dramat. Targowica to słowo, które pewnie każdy z Was słyszał, czyli zaprzedanie się szlachty, część szlachty, magnatów, obcemu państwu w imię tak zwanej obrony swoich praw. Wzywają carycę Katarzynę, żeby interweniowała ze swoim wojskiem tutaj, na ziemiach Polski. Dramat, który kończy się drugim rozbiorem Polski w roku 1793. Próbuje jeszcze Tadeusz Kościuszko, wzniecając powstanie w roku 1794. ratować resztki państwa polskiego, ale tutaj znowu wewnętrzny konflikt.
Część szlachty nie widziała swojej roli we współpracy właśnie z tym środowiskiem, żeby ratować to, co było jeszcze do ratowania. W konsekwencji przegranego powstania w roku 1795 następuje trzeci rozbiór Polski. Polska - największe państwo w Europie znika z mapy Europy. Znika z mapy świata. Oczywiście przychodzi jeszcze nadzieja związana z samym Napoleonem i oddziałów, które z nim walczyły, ale Napoleon tę wojnę przegrywa. Księstwo Warszawskie, które powstało też znika z mapy Europy. Mamy w naszej kolejności powstanie listopadowe w roku 1830. Powstanie styczniowe, rok 1863, czyli wybuchają takie emocje po stronie narodu polskiego, ale to też jest związane z prześladowaniami. Jakim został poddany naród polski. Zsyłka na Sybir. Rozstrzeliwania patriotów, można powiedzieć mordowania innych ludzi. Znacząca część wyjeżdża na emigrację, a do tego wyjątkowy dramat, żebyście mieli świadomość, szacuje się, że 200 tysięcy młodych Polaków zostało wcielonych dla realizacji na okres 25 lat, jak było niedawno dwa, trzy lata.
Dzisiaj, tak naprawdę sami ludzie decydują, czy iść do wojska. Na 25 lat idą i walczą w imię innego narodu Nie o swoją Polskę. tylko są wykorzystywani do walki z innymi narodami. Z tych 200 tysięcy wraca niecałe 20 tysięcy. W większości to są ludzie schowani, okaleczeni, czyli dramat naszego narodu trwa dalej. Podjęcie konkretnych decyzji o tym, że jest potrzebna jedność różnych środowisk. To co tutaj zostało na początku przywołane, Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Jan Paderewski. I bardzo się cieszę, że został przywołany generał Haller, bo przez wiele lat nie mówiło się o tej wyjątkowej armii błękitnej, armii generała Hallera, która wygrała znacząco szczególnie w obronie Polski w roku 1920. Trzeba przywracać te osoby, te tysiące osób, które miały udział właśnie w odzyskaniu niepodległości. To są przedstawiciele różnych środowych, byśmy dzisiaj powiedzieli sceny politycznej, następuje zjednoczenie w pewnych działaniach, zbudowanie pewnej relacji.
Rok 1914 - rozpoczęcie pierwszej wojny światowej. Zaborcy skłócili się pomiędzy sobą i ta dramatyczna wojna, która pochłonęła miliony ofiar, stała się szansą dla takich krajów jak Polska do tego, żeby można niepodległość odzyskać. Oglądacie, moi drodzy, różne filmy. Pewnie słyszycie na lekcji historii. W czasie pierwszej wojny światowej Polacy byli wcielani do różnych wojsk. Na froncie Polacy spotkali się z Polakami, walcząc ze sobą. Rok 1918 udaje się ostatecznie wykorzystać słabość naszych zaborców i państwo polskie powraca na mapę, jak niektórzy twierdzą, na chwilę. Za chwilę rok 1920 - najazd Rosji bolszewickiej na Polskę i tu jest takie przekonanie, że nie ma takiej siły, która jest w stanie oprzeć się Sowietom w obronie. naszego państwa. Cały naród powstaje i broni niepodległości zdobytej, wywalczonej kilkanaście miesięcy wcześniej i to co jest ważne to, co jest istotne, słyszymy Cud. Konkretna interwencja Matki Bożej dla narodu polskiego. O tym mówili jeżdżący żołnierze Armii Czerwonej, w życiu nie wiedzieli, że jest Bóg, tak ich wychowywali, że jest Matka Boża i mówmy o tej wyjątkowej Bitwie Warszawskiej i ta bitwa została wygrana. Dało to Polsce czas na zbudowanie naszej niepodległości. Pamiętacie, trzy różne zabory, trzy różne kwestie dotyczące rozwoju gospodarczego. Wszystko trzeba było scalić, od nowa budować siłę państwa polskiego. Wielki wysiłek dał określone efekty, został zauważony przez tych, którzy dokonali rozbioru sto kilkadziesiąt lat wcześniej. Dochodzi do porozumienia Związku Sowieckiego i Niemiec, w konsekwencji czwarty rozbiór Polski, tak to trzeba nazwać.
Wchodzą tu 1 września. Sowieci 17 września, dzielą państwo polskie dokładnie po połowie. I wydaje się, że ten wyrok związany z istnieniem Polski będzie wykonany, ale znowu mamy taką sytuację, że nasi zaborcy pokłócili się po raz kolejny. Niemcy napadają na Związek Sowiecki. Dzięki temu jest taka szansa, żeby państwo polskie powstało. Oczywiście ono powstało w ramach pewnego terytorium. W ramach nazwy, nazywa się Polską, ale bardzo mocno zależy od Związku Sowieckiego. Ten proces trwał przez kilkadziesiąt lat. Po wojnie wymordowano dziesiątki tysięcy patriotów tych, którzy jeszcze przeżyli drugą wojnę światową. Trzeba pamiętać, w czasie drugiej wojny światowej w czasie sześciu lat ocenia się, że zginęło od sześciu do ośmiu milionów Polaków. To kolejny dramat.
Od trzydziestu kilku lat żyjemy w wolnej, suwerennej Polsce. Ale tak jak podkreślał marszałek Piłsudski, wolność i niepodległość nie jest nam dana na zawsze. To od nas będzie zależało, jakie będą losy naszego państwa, czy będziemy istnieć, czy też może powtórzyć się to, co było dramatem naszego kraju. I możemy znowu zniknąć z mapy Europy. Dzisiaj wydaje się to być nieprawdopodobne. Dzisiaj w szkole mówimy po polsku. Organizujemy właśnie takie apele, za co bardzo dziękuję pani Dyrektor, paniom, które przygotowywały ten apel. Dziękuję uczniom za ten wspaniały występ. Musimy żyć mądrze, znać historię Polski, znać historię świata i wiedzieć, że zawsze będą się pojawiać takie środowiska, które będą chciały dominować nad innymi. Mamy dzisiaj przykład wojny na Ukrainie. Co się tam dzieje? Tak, Rosja chce zniszczyć suwerenność Ukrainy. Chce dominować. Takich konfliktów na całym świecie jest kilkadziesiąt. Na różnych kontynentach. Nie wszystko obserwujemy.
Niepodległość jest czymś wspaniałym, co daje nam możliwość rozwoju. Chodzi o to, żebyśmy wyciągnęli odpowiednią mądrość z historii Polski i żebyśmy mogli spotykać się w kolejnych latach i mówić po polsku. Przypominać ten fakt, jakże istotny, związany z odzyskaniem niepodległości. To, co osobiście tutaj jest istotne, ten duch państwa polskiego z zaborów przetrwał w naszej kulturze, w naszej historii. To było przekazywane w domach w Polsce. Bardzo ważną rolę odgrywał kościół katolicki, który był schronieniem dla bardzo wielu osób. Wspólny wysiłek wielu środowisk. dał możliwość po uzyskaniu niepodległości. Jutro ten wyjątkowy dzień przeżywajmy radośnie. To jest wielkie święto. Święto związane ze zwycięstwem ducha polskiego, ze zwycięstwem nas, Polaków. Pamiętajmy o tym, że w swoim postępowaniu, szczególnie Wy, drodzy uczniowie, żebyście zawsze przyznawali się do Polski, żebyście przyznawali się do tego, że jesteście Polakami.
Polska to wspaniałe państwo z wielką historią. Polska w swojej historii prawie jedenastowiecznej była zawsze tym narodem, który dawał oparcie dla miejsc, przychodziliśmy z pomocą tym wszystkim, którzy byli w potrzebie. Mamy się czym pochwalić. I dlatego dzisiaj dziękuję za ten apel. Dziękuję za to wystąpienie młodych uczniów. Jestem pełen nadziei, optymizmu, że Polska będzie niepodległa przez kolejne lata i nigdy więcej dramat związany z rozbiorami Polski się nie powtórzy. Bardzo serdecznie wszystkim dziękuję i świętujmy to wielkie wydarzenie, świętujmy tą rocznicę, bo ona przypomina o tym, że mogliśmy dzięki swojej mądrości jednak powrócić na mapę Europy. Życzę wszystkim z okazji tego święta wszystkiego dobrego. Szczęść Boże.” – powiedział Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.
Uzdolniona młodzież szkoły zaprezentowała program słowno-muzyczny nawiązujący do Święta Niepodległości. Wręczone zostały też nagrody laureatom szkolnych konkursów zorganizowanych z okazji rocznicy odzyskania dla Polski niepodległości.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!